Plastyka powiek (Blefaroplastyka)

Plastyka powiek górnych

Plastyka powiek górnych polega na usunięciu nadmiaru skóry i nagromadzonego tłuszczu w postaci fałdek z okolicy oka. Zabieg trwa około jednej godziny i jest wykonywany ze znieczuleniem miejscowym. Szwy usuwane są już kilka dni po zabiegu, a do pracy można wrócić już tydzień później. Efekt korekty powiek utrzymuje się nawet przez kilkanaście lat, w niektórych przypadkach jest on permanentny i pozwala cieszyć się doskonałym wyglądem i młodzieńczym spojrzeniem przez długi czas.

Plastyka powiek dolnych i górnych

Plastyka powiek (blepharoplastyką) jest to zabieg chirurgiczny, który poprzez korekcję opadających górnych powiek bądź usunięcie przepuklin tłuszczowych w obrębie dolnych powiek sprawia, że twarz nabiera młodzieńczego i wypoczętego wyglądu, a powieki nie ograniczają pola widzenia. Likwiduje tzw. „worki” pod oczami i delikatnie wygładza zmarszczki. Najczęstszym powodem występowania wiszącej powieki oraz nadmiaru luźnej skóry nad okiem jest wiek. Jednakże przypadłość ta może też dotyczyć młodych ludzi, ze względu na uwarunkowanie anatomiczne. Nadmiar wiszącej skóry w okolicy powieki górnej może ograniczyć widzenie, co ma negatywny wpływ zarówno na zdrowie jak i estetykę. Korekcja powiek odbywa się w Dzięgielewska Instytucie Oka w Warszawie.

W trakcie zabiegu jakim jest plastyka powiek za pomocą cięcia wykonanego w załamaniu powieki  gornej (w bruździe powieki górnej) lub poniżej brzegu powieki dolnej usuwany jest łuszcz znajdujący się pod przegrodą oczodołową i pod mięsniem okrężnym oka oraz zwiotczałą skórę. Dzięki precyzyjnemu nacięciu blizna powstała w wyniku operacji pozostaje niewidoczna. Pozostałe po zabiegu nacięcie, które wychodzi poza kącik oka, gubi się pomiędzy zmarszczkami mimicznymi oraz fałdkami, znajdującymi się w okolicach oka. Rana powstała w trakcie nacięcia jest zaszywana bardzo cienkim szwem jak również zostaje zabezpieczona specjalistycznymi plastrami steri-strip.  Podczas zabiegu plastyki powiek pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe. Po zakończonej operacji można bez problemu wrócić do domu. Plaster, który zostaje naklejony na powiekę nie ogranicza widzenia i można normalnie wykonywać codzienne czynności. Przez kolejne dni po zabiegu powinno się robić zimne kompresy. Usunięcie szwów następuje zwykle po kilku dniach. Gojenie nie powinno przysparzać problemów, nie trzeba również przyjmować żadnych leków.

Kto kwalifikuje się do zabiegu?

Do zabiegu kwalifikują się osoby w różnym wieku, ponieważ problemy z powiekami mogą mieć osoby starsze w wyniku utraty sprężystości skóry, osłabienia siły mięśnia okrężnego oka jak również osoby młode ze względu na dziedziczone geny czy w wyniku wpływu środowiska np. nadmiernej ekspozycji skóry na słońce.

Korekta powiek w większości przypadków wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym a osoba zakwalifikowana do zabiegu powinna mieć wykonane następujące badania:

  • Morfologia z rozmazem
  • Czynniki krzepnięcia krwi (APTT/INR)
  • Poziom elektrolotów (Na-sód, K-potas)

Bezpośrednio po wykonanej plastyce powiek, po krótkim odpoczynku i zimnych okładach na okolicę oczu, pacjent może udać się do domu, pamiętając o zaleceniach lekarskich.

Plastyka powiek górnych i dolnych – przeciwskazania:

  • aktywne infekcje wirusowe lub bakteryjne,
  • złe wyniki badań,
  • ciąża i okres karmienia piersią,
  • tendencje do tworzenia bliznowców,
  • choroby nowotworowe,
  • choroby psychiczne.

Szczególną ostrożność należy zachować u pacjentów z cukrzycą i nadciśnieniem tętnicznym.

Jakie mogą być następstwa po zabiegu?

Po zabiegu normalnym są zasinienia i obrzęki zarówno powiek górnych, jak i dolnych, nawet wówczas, gdy operowane były tylko jedne z nich. Zmiany te ustępują powoli w ciągu 7-14 dni.

Pamiętaj!

Zanim zdecydujecie się Państwo na zabieg jakim jest plastyka powiek w naszej klinice, niezmiernie ważna jest wstępna konsultacja z chirurgiem. Pamiętaj aby poinformować go o wszystkich swoich dolegliwościach i przebytych chorobach. Równie ważna jest informacja dotycząca przyjmowanych leków i witamin, oraz palenia tytoniu.

Orientacyjny czas trwania zabiegu: ok. 1 godzina

Rodzaj znieczulenia: Miejscowe wprowadzane bardzo cienką igłą.

Efekty

Efekty wykonanego zabiegi korekcji powiek górnych lub dolnych są długotrwałe i sprawiają wrażenie optycznego odmłodzenia twarzy. Dzięki temu osoby, które zechcą poddać się zabiegowi będą czuć się pewne siebie i radośniejsze. Odsłonięcie powieki wiąże się z wyeksponowaniem całego oka, które zyskuje w tej sposób wyrazistość. Plusem plastyki powiek jest zarówno krótki, łagodny i bezbolesny czas zabiegu jak i brak potrzeby hospitalizacji. Ponadto można szybko wrócić do wykonywania codziennych czynności, bez skutków ubocznych. Ze względu na pozytywne aspekty korekcji powiek zabiegi są wykonywane zarówno przez osoby starsze jak i w wieku średnim. Serdecznie zapraszamy do dziegielewska Instytutu Oka w Warszawie.

Poniżej możecie zobaczyć efekty moich zabiegów.

efekt korekty powiek górnych i dolnych

BLEFAROPLASTYKA

Cienka skóra na powiekach wraz z upływem czasu może utracić swoje właściwości elastyczne, a wiąże się to ze zjawiskiem opadanie powieki (tzw. ptoza). Wyraz twarzy może być smutny, a twarz może się wydawać zmęczona. Rozwiązaniem tego problemu może być korekcja powiek (blefaroplastyka). Tego typu zabieg może nie tylko poprawić wygląd, ale również samopoczucie.

Blefaroplastyka – korekcja powiek

Zabieg związany z korekcją górnych powiek (blefaroplastyka) może pomóc zmienić wizerunek osoby zasmuconej lub sprawiającej wrażenie śpiącej, dzięki temu, że usunięte zostaną zbędne fragmenty skóry. Powieki, które wymagają operacji plastycznej mogą powodować tzw. widzenie boczne albo też uszkodzenia obwodowe, które mają uciążliwe konsekwencje zaburzenia widzenia. Plastyka powiek może się okazać doskonałym sposobem na przepukliny tłuszczone, zwane potocznie workami jak również na przepuklinę połączoną z ptozą. Korekcja powiek, którą jest usuwanie nadmiaru skóry z okolicy powieki – a jeśli to konieczne również części mięśnia okrężnego, który jest powiększony – nie jest uciążliwym zabiegiem. Cała procedura jest szybka i nie wymaga specjalnego przygotowania. Rekonwalescencja po samym zabiegu nie wymaga również żadnych szczególnych działań.

Plastyka powiek górnych zwykle jest przeprowadzana w ciąg kilkudziesięciu minut i odbywa się w trybie ambulatoryjnym. Kandydatami do tej chirurgicznej korekcji mogą być zarówno kobiety jak i mężczyźni, którzy cieszą się dobrym zdrowiem. Dobrze też jeśli są to osoby psychicznie zrównoważone, jak również których oczekiwania związane z operacją są realne. Większość pacjentów korzystających z tego typu korekcji to osoby po 35 roku życia.

Chirurgia powiek – najważniejsze informacje

Jak przygotować się do operacji plastycznej powiek?

Przed operacją otrzymacie Państwo wiele wskazówek od Chirurga jak przygotować się do zabiegu. Przede wszystkim związanych z jedzeniem, piciem, alkoholem i tytoniem jak również związanych z przyjmowaniem leków oraz witamin. Przed zabiegiem nie można spożyć Aspiryny lub Witaminy E – już około 10 dni przed. Kobiety nie powinny ponadto być operowane w trakcie trwania okresu.

Jakie badania należy zrobić przez zabiegiem chirurgii powiek?

Przed zabiegiem korekcji powiek powinno się odwiedzić lekarza specjalistę, który spokojnie przeprowadzi Państwa przez procedurę zabiegu oraz zapozna ze sposobem leczenia. Przez samą operacją powinno się wykonać zestaw badań laboratoryjnych, które zostaną zalecone przez lekarza między innymi takich jak – morfologia, APTT, poziom elektrolitów.

Czy w trakcie zabiegu stosuje się znieczulenie?

Korekcja powiek (blefaroplastyka) wykonywana jest po zastosowania znieczulenia miejscowego.

Jaki jest przebieg zabiegu korekcji powiek?

Na górnej powiece, w miejscu naturalnej fałdy skóry przeprowadza się cięcie. Następnie usuwany jest nadmiar skóry oraz tkanki tłuszczowej razem z cienkim paskiem mięśnia. Na koniec nacięcie zamyka się jedną z warstw cienkich szwów, zaś blizny są ukrywane w naturalnej fałdzie górnej powieki. Cały zabieg przeprowadza się używając diatermii radiofalowej.

Postępowanie po zabiegu

W ciągu kolejnych dni wskazane jest stosowanie zimnych kompresów w okolicy powiek celem redukcji obrzęku i siniaków. Rozmiar zasinień jest zmienny osobniczo – największe siniaki występują w ciągu pierwszego tygodnia i następnie stopniowo ulegają wchłonięciu.

Zalecane jest stosowanie kropli celem zmniejszenia uczucia pieczenia i swędzenia oczu. W pierwszych tygodniach po zabiegu możesz odczuwać większe łzawienie oraz wzmożoną wrażliwość na światło. Należy również unikać nasłonecznienia, solarium i sauny.

Pacjenci wracają zwykle do aktywności około 10 dni po zabiegu. Kobiety, które stosują delikatny makijaż powiek, mogą z niego korzystać już po tygodniu. W pierwszym tygodniu po operacji nie powinno się spożywać alkoholu, natomiast około trzech tygodni po operacji należy się wstrzymać od aktywności sportowej oraz intensywnych ćwiczeń fizycznych.

Szwy są usuwane już po 7-10 dniach, zgodnie z zaleceniem chirurga.

Przeciwwskazania do zabiegu chirurgii powiek

Jest kilka przeciwswskazań do wykonania zabiegu blefaroplatyki – korekcji powiek, między innymi są to wszelkie ciężkie choroby jak skazy naczyniowe, niedokrwistość, cukrzyca, duże nadciśnienie, ropne stany zapalne na skórze twarzy.

blefaroplastyka czyli korekcja powiek w Warszawie

cena plastyki powiek w Warszawie

Chirurgia powiek czyli blefaroplastyka efekty po zabiegu

blefaroplastyka efekty przed i po