Operacja zeza

Operacje zeza polegają na osłabieniu czyli cofnięciu mięśnia zewnątrzgałkowego do tyłu od pierwotnego przyczepu bądź wzmocnieniu czyli skróceniu mięśnia poruszającego gałką oczną.

Operacja zeza u dzieci i dorosłych

Operacje zeza przeprowadzane są w  znieczuleniu ogólnym. Jest to procedura jednodniowa, pacjent przychodzi na czczo, wykonywany jest zabieg i po kilku godzinach jest wypisywany do domu. Decyzje o wypisie do domu podejmuje indywidualnie anestezjolog na podstawie stanu klinicznego.

Cena operacji zeza u dzieci i dorosłych w klinice w centrum - czy są powikłania po operacji zeza?

Przed operacją zeza

Przed operacją zeza konieczne jest:

  • wykonanie badań dodatkowych: lista badań dostępna na miejscu, różna w zależności od wieku pacjenta,
  • dodatkowo warto przed planowaną operacją zaszczepić się przeciwko żółtaczce wszczepiennej typu B,
  • operowany pacjent musi być zdrowy, bez objawów infekcji górnych dróg oddechowych tj. kataru, kaszlu itd.

Po operacji zeza

Sama operacja trwa około pół godziny. Po operacji zeza zakładany jest opatrunek, który pozostaje na oku do rana następnego dnia. Przez kilka tygodni po operacji stosuje się krople przeciwzapalne. Jeśli rano, po nocy, oko jest zaropiałe, sklejone wydzieliną ropną wskazane jest przemywanie oka letnią, przegotowaną wodą lub solą fizjologiczną. Przez kilka tygodni po operacji oko jest zwykle zaczerwienione, obrzęknięte. Przez kilka dni po operacji oko może boleć, łzawić. Założone szwy mogą dawać uczucie jakby “coś wpadło do oka”. Stosuje się szwy rozpuszczalne, które rozpuszczają się do 6 tygodni po operacji. Szwy te nie wymagają usuwania.

Przez 5 tygodni po operacji zakazany jest jakikolwiek wysiłek fizyczny. Powrót do pracy, szkoły czy przedszkola zwykle po 2 tygodniach od operacji.

Pierwsza kontrola: 7 dni po zabiegu – oceniamy gojenie się oka.

Kolejna kontrola: 3 m-ce po operacji – oceniamy wstępnie ustawienie oczu.

Informacje na temat leczenia zeza u dzieci i dorosłych znajdą Państwo w zakładce leczenie zeza.