Leczenie zeza

Dzięki temu, że rodzice zgłaszają się do okulisty dziecięcego, po zaobserwowaniu nierównoległego ustawienia oczu u dziecka, czy też uciekanie jednego i drugiego oka, możliwe jest szybkie zdiagnozowanie i wczesne rozpoczęcie leczenia zeza u dziecka.

Leczenie zeza u dzieci

Często spotykana jest bardzo krzywdząca teoria, że zez jest czymś normalnym we wczesnym wieku. Po 3 miesiącu życia zez jest już zjawiskiem nieprawidłowym i wymagającym leczenia, poprzedzonego uważnym badaniem. Leczenie zeza u dzieci należy podjąć jak najszybciej, ze względu na jego niekorzystny wpływ na rozwój układu wzrokowego. Ustawienie oka w przypadku zeza może prowadzić do niedorozwoju widzenia w oku. Polega to na wyeliminowaniu gorszego oka przez mózg w procesie widzenia. Niedowidzenie jest uleczalne, przy zastosowaniu długotrwałej obturacji – czyli zasłanianie lepszego oka za pomocą zasłonki, plastra lub specjalnie przystosowanych soczewek kontaktowych obturacyjnych. Dzięki temu oko nie jest zaklejone. Tego typu soczewki można stosować bez ograniczeń wiekowych, nawet u bardzo małych dzieci. Im szybciej rozpocznie się leczenie, tym lepszy efekt zostanie osiągnięty w krótszym czasie i polepszy się ostrość widzenia. W sytuacji występowania zeza, niezwykle istotne jest wykluczenie jak najszybciej zmian organicznych, pogarszających widzenie. Mogą one ujawniać się jako zez np. zaćma wrodzona, siatkówczak czy niedorozwój nerwu wzrokowego. Zaćmę wrodzoną można zoperować już w pierwszych miesiącach życia dziecka, a wczesne rozpoznanie siatkówczaka zwiększa szanse przeżycia dziecka.Cena operacyjnego leczenia zeza u dorosłych i korygowanie zeza u dzieci przez ćwiczenia poradnia klinika

Poradnia leczenia zeza u dzieci i dorosłych

Diagnostyka okulistyczna skierowana do najmłodszych pacjentów jest nieco inna niż u dorosłych osób. Zupełnie inaczej należy przeprowadzić badanie u małych dzieci, które już się porozumiewają a inaczej u niemowląt. Powinno się zwracać uwagę na wszelkie objawy, które mogą sugerować zmiany w prawidłowym widzeniu u dziecka. Pamiętajmy, że dziecko mruży oczy, przeciera je, często mruga, zbyt blisko ogląda telewizję, zezuje, Państwo macie wadę wzroku, w rodzinie występuje zez lub niedowidzenie trzeba pokazać swoją pociechę dobremu okuliście.

Okulista dziecięcy a leczenie zeza u dzieci

Sprawdzony i dobry okulista zdaje sobie sprawę z tego, jak istotne w badaniu najmłodszych jest stworzenie odpowiedniej atmosfery do pracy zarówno pomiędzy dzieckiem jak i jego rodzicami. Z pewnością w Dzięgielewska Instytut Oka (Warszawa o. Centrum) dziecko jest ukochanym pacjentem.

Więcej informacji czym jest operacyjne leczenie zeza u dorosłych i dzieci znajdą Państwo w zakładce operacje zeza.