Jak korygować i hamować krótkowzroczność

17 grudnia 2018
Udostępnij:

Jak korygować i hamować krótkowzroczność?

Krótkowzroczność (miopia) to jedna z częstszych wad wzroku. Polega na skupieniu toru optycznego oka przed siatkówką, co powoduje problemy z wyraźnym widzeniem przedmiotów znajdujących się w oddali. Schorzenie dotyka nie tylko dorosłych, ale również dzieci i młodzież. Jak można mu przeciwdziałać?

Jakie są objawy krótkowzroczności?
Męczliwość wzroku podczas czytania, niewyraźne i rozmazane widzenie odległych obiektów – to jedne z pierwszych objawów miopii. Im bardziej zaawansowana wada wzroku, tym większe trudności z patrzeniem w dal. Wczesne wykrycie schorzenia jest szczególnie ważne w przypadku dzieci i młodzieży. Pierwsze symptomy krótkowzroczności często pojawiają się w wieku szkolnym. Należą do nich m.in.: zbyt bliskie siedzenie przed ekranem komputera, problemy w nauce, mrużenie oczu czy bóle głowy.

Przyczyny krótkowzroczności
W większości przypadków krótkowzroczność ma podłoże genetyczne. Jeśli oboje rodziców cierpi na to schorzenie, prawdopodobieństwo pojawienia się wady u dziecka znacznie wzrasta. Do czynników wywołujących miopię zalicza się również długie spędzanie czasu przed ekranem komputera, tabletu, smartfonu, a także czytanie przy słabym oświetleniu lub oglądanie telewizora w zbyt bliskiej odległości. Wśród elementów mogących osłabiać wzrok warto wymienić również zmiany hormonalne.

Okulary czy soczewki?
O ile dorośli z reguły nie mają problemów z dopasowaniem optymalnego rozwiązania, w przypadku dzieci i młodzieży wybór odpowiedniego wariantu należy dobrze przemyśleć. Okulary mogą okazać się kłopotliwe dla ruchliwych maluszków, dlatego warto zadbać o łańcuszek chroniący przed zniszczeniem szkieł. Soczewki kontaktowe są wygodne i dopasowane do kształtu oka, jednak wymagają wyjątkowej pielęgnacji. Trzeba je dezynfekować oraz przechowywać w odpowiednich warunkach. Warto dodać, że współcześnie proponowane produkty wyróżniają się zastosowaniem nowoczesnych technologii, a ich parametry dopasowuje się do gałki ocznej. W ostatnich latach uwagę zwracają soczewki Relax o zmiennej mocy, które skutecznie niwelują efekty krótkowzroczności, spowalniając pogłębianie się wady wzroku.

Jak walczyć z krótkowzrocznością?
Aby zahamować rozwój schorzenia, trzeba działać kompleksowo. Do najczęstszych metod wspomagających leczenie zalicza się:

Okulary dwuogniskowe
Z badań naukowych wynika, że przesunięcie ogniska względem siatkówki oka spowalnia krótkowzroczność. W tym celu doskonale sprawdzają się szkła dwuogniskowe, które umożliwiają precyzyjne widzenie przedmiotów z dali i z bliska.

– Ortosoczewki na noc
Ortokorekcja polega na zakładaniu na noc indywidualnie zaprojektowanych, twardych soczewek kontaktowych, które zmieniają krzywizny rogówki oka. Zdejmuje się je po przebudzeniu, a rano widzi się wyraźnie. Metoda skutecznie hamuje krótkowzroczność u dzieci i dorosłych, jednak trzeba pamiętać, że jej efekty są odwracalne – po zaprzestaniu stosowania ortosoczewek, znów pojawiają się problemy ze wzrokiem.

Soczewki Relax w ciągu dnia
Aby skutecznie leczyć krótkowzroczność soczewki kontaktowe miękkie to rozwiązanie, po które warto sięgnąć. Stanowią one innowacyjny sposób na korygowanie widzenia. Przyczyniają się do zmiany geometrii oka, a przez to zmniejszają tempo pogłębiania się wady. W porównaniu do tradycyjnych soczewek artykuły charakteryzują się zmienną mocą w centrum gałki ocznej i na jej peryferiach, dzięki czemu zapewniają wyraźny obraz i niwelują męczliwość oczu.

Atropina 0,01% na noc
Substancja zmniejsza rozwój wady wzroku, nie porażając akomodacji. Lek podaje się w niewielkich dawkach, które nie powodują skutków ubocznych w postaci poszerzenia źrenic lub światłowstrętu. Terapię można stosować od 4. roku życia.

Ćwiczenia w okularach
Dobór okularów do gimnastyki wzroku zależy od przyczyny krótkowzroczności. Jeśli wynika ona z nadmiernej akomodacji oka, należy sięgnąć po soczewki plusowe. W przypadku niedomogi akomodacji oka najlepszym rozwiązaniem będą okulary korekcyjne minusowe.

Ćwiczenia ortoptyczne
Terapia zalicza się do nieinwazyjnych metod leczenia wzroku. Ćwiczenia dobiera się indywidualnie, a ich celem jest wzmocnienie mięśni oka i koordynacja gałek ocznych. Zajęcia powinny odbywać się pod nadzorem ortoptyka. Do ich wykonywania wykorzystuje się m.in. specjalistyczne urządzania oraz tablice okulistyczne.

Reguła 20/20/20
Aby zadbać o wzrok, należy stosować regułę: 20 minut pracy, 20 minut przerwy poświęconej na patrzenie w dal na odległość 20 stóp. To doskonały sposób na hamowanie krótkowzroczności.

Postaw na zdrowy tryb życia!
W trakcie treningów aerobowych oraz podczas przebywania na świeżym powietrzu uwalnia się dopamina, która spowalnia wzrost oka i wpływa na prawidłowy rozwój gałki ocznej, zapobiegając wadom wzroku. Nie można również zapominać o diecie ubogowęglowodanowej, która zmniejsza wydzielanie insuliny – wysoki poziom glukozy we krwi może przyczynić się do uszkodzenia naczyń krwionośnych oczu i pogorszyć widzenie. Stąd też warto zadbać o pełnowartościowe posiłki bogate w witaminy i minerały.

Źródła:

Badania na temat leczenia krótkowzroczności okularami dwuogniskowymi: Seo-Wei Leo i współpracownicy. Warszaty AAPOS. Okulistyka dziecięca; J AAPOS 2011;15:181-189 https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/015/041/original/6-19.pdf?1477481413.

Norton T. Animal models of myopia: learning how vision controls the size of the eye. Inst Lab Anim Res J 1999;40:59-77.