Absolutna NOWOŚĆ w zakresie diagnostyki chorób oczu.

18 lipca 2016
Udostępnij:

okulary amblyz

Zaburzenie neurologiczne narządu wzroku o nazwie amblyopia powstaje w następstwie zeza lub znacznych różnic mocy optycznej oczu. Mówią na nie “leniwe oko”, ponieważ mózg nie współgra prawidłowo z okiem, faworyzując tylko jedno z nich.Amblyopia wyróżnia się osłabieniem zdolności widzenia w jednym oku, co powoduje gorszą ostrość widzenia i ograniczone postrzeganie głębi. W takiej sytuacji oczy zamiast ze sobą współgrać – o dziwo – konkurują powodując, że jedno z nich staje się słabsze.

Skąd się to bierze?

Powodów może być wiele. Objawia się już we wczesnym dzieciństwie i najczęściej powstaje w następstwie zeza i anizometropii. Rzadziej w wyniku ptozy powieki, choroby rogówki, wrodzonej zaćmy czy urazu oka. Na tą dolegliwość cierpi ok. 3-5% populacji, a już połowa dzieci przed ukończeniem 6 roku życia zmaga się z nią mając problemy ze wzrokiem. U dorosłych zaś przejawia się niedowidzeniem, ślepotą na jedno oko bądź brakiem możliwości widzenia w 3D.

Jak zdiagnozować amblyopię?

Rodzic niestety nie jest w stanie “na oko” zdiagnozować zaburzenia, a dziecko nie jest świadome tego, że z jego wzrokiem może być coś nie tak. Dopiero okulista za pomocą testów dostosowanych do wieku dziecka może zauważyć problemy w funkcjonowaniu narządu wzroku. Bada też dno oka w celu określenia zaburzeń, które wpływają na amblyopię.

Jak leczyć?

Dotychczasowymi metodami leczenia schorzenia było zasłanianie zdrowego oka opaską, bądź zakrapianie zdrowego oka atropiną w celu unieruchomienia mięśni tęczówki, aby zmusić chore oko do pracy .Są to długie i wymagające formy terapii, przez co wiele osób nie kończy leczenia, a ich wzrok się pogarsza. Nie pomogą również okulary, ani soczewki optyczne. Co ciekawe w jednym z przeprowadzonych badań [1] udokumentowano, iż np.: granie w gry komputerowe skraca czas leczenia amblyopii.

Leczenie wymaga czasu (od 3 miesięcy do nawet 2 lat). Powodzenie leczenia zależne jest również od wieku pacjenta, stopnia zaawansowania choroby czy zaangażowania pacjenta w terapię. Jeśli oko w okresie stabilizacji nie jest odpowiednio stymulowane, całe leczenie może pójść na marne, powodując osłabienie leczonego oka.

Nieleczona amblyopia jest bardzo niebezpieczna

Przerwanie leczenia amblyopii lub jego niepodjęcie może pociągać za sobą wiele niebezpiecznych konsekwencji, jak chociażby: pogorszenie głębi widzenia, niemożność widzenia w 3D. Co więcej istnieje ryzyko, iż w wyniku urazu zdrowego oka spowoduje to pogorszenie widzenia przez całe życie, a nawet utratę widzenia w jednym oku w dorosłym życiu.

Czy jest jakieś bezpieczne i komfortowe rozwiązanie?

Owszem, obecnie firma XPAND wprowadziła na rynek nowe rozwiązanie jakim sąokulary Amblyz. Dzięki nim leczenie jest bardziej przyjazne zarówno dzieciom jak i rodzicom. Mają one przynieść dzieciom ulgę poprzez wbudowaną oprawkę do soczewek korekcyjnych, dopasowanie i komfort dzięki gumowej wewnętrznej części okularów, co uwalnia od stygmatyzacji, nie szkodzi zdrowemu oku, a co najważniejsze – są praktycznie niewyczuwalne przez dziecko.

Zalety korzystania z okularów Amblyz

Amblyopia to wada przynosząca duży dyskomfort dzieciom nie tylko w widzeniu, ale i w naturze estetycznej czy społecznej. Dzieci, które podczas leczenia mają zasłaniane oczy opaską, są często wyśmiewane w szkole, co skutkuje często przerwaniem terapii chociażby ze względu na psychologiczny komfort dziecka i jego postrzeganie. Stosowanie kropli, których aplikacja jest uciążliwa nie tylko dla dzieci ale osoby, która aplikuje lek, to kolejny kłopotliwy aspekt.

Okulary Amblyz są innowacją w leczeniu amblyopii i poprawiają ostrość widzenia w chorym oku równie skuteczne jak w przypadkach tradycyjnego leczenia, wyłączając jego wady.

Dziecko w okularach czuje się komfortowo zarówno fizycznie, jak i psychicznie.

Okulary Amblyz – elektroniczne okulary do leczenia niedowidzenia okresowo zasłaniają jedną soczewkę powodując okluzję zdrowego oka, aby słabsze oko zmusić do pracy. Okulary mają elektroniczną przesłonkę, która dzięki cienkiej warstwie polaryzacyjnej poddawana jest napięciu elektrycznemu zmieniając położenie molekuł i odwracając przepływające przez nie światło, tym samym tworząc czarną soczewkę. Badania potwierdzają, że okulary są bezpieczne i bardzo dobrze tolerowane przez dzieci, a co najważniejsze bardzo skuteczne. Badania przeprowadozne u dzieci w wieku 4-8 lat wskazują na powrót do zdrowia w przeciągu 6-9 miesięcy, a znaczna poprawa widzenia z bliska oraz z daleka pojawiła się już po 5 tygodniach terapii.

Zaskakujące jest to, że nawet po zakończeniu leczenia dzieci wciąż chcą nosić te okulary

Zapraszamy do Dzięgielewska Instytut Oka na badanie oczu pod kątem amblyopii oraz na demonstrację działania okularów w praktyce. Można je również u nas zakupić po wcześniejszym zaprogramowaniu przez lekarza i dostosowaniu dla każdego pacjenta indywidualnie odpowiedniego czasu przesłonięcia zdrowego oka.

Od wewnętrznej strony okularów znajduje się oprawka na ewentualne soczewki korekcyjne jeśli dziecko ma wadę wzroku. Okulary należy ładować co noc, aby właściwie spełniały swoje zadanie.